Dinamik Form

Dinamik formlar sayesinde kurum içinde kullanılan farklı iş süreçleri sisteme kolayca entegre edilir ve online olarak yönetilebilir.

İnoPortal

Dinamik Form
İçerikleri

İnoPortal

Sık Sorulan
Sorular

Dinamik Form nedir?

İnoportal içerisinde farklı ihtiyaçlar için hazırlanmış olan yirmiye yakın modül bulunmaktadır. Ancak her kurumda bu modüllerin dışında kullanılan farklı iş süreçleri olabilir. Dinamik formlar sayesinde bu süreçler  sisteme kolayca entegre edilerek yönetilebilir.

Dinamik Form nasıl hazırlanır?

Kurum içinde kullanılan form örneğini bize gönderdiğinizde sizin için kısa sürede hazırlarız. Ancak dizayn aşamasını da sizin kolayca hazırlayıp yönetebilmeniz için çalışıyoruz. 

Onay süreci kaç aşamadan oluşabilir?

Onay için 1. Yönetici, 2. Yönetici veya her adım için farklı iki çalışan tanımlayabilirsiniz. Beş aşamalı onay süreçlerini kendiniz kolayca tanımlayabilirsiniz. 

Her form için farklı yetkili atanabilir mi?

Evet. Her form için kim veya kimler yetkili ise o kişilere yetki atarsınız ve kurumda oluşturulan bu forma ait tüm kayıtları yalnızca yetkili olanlar görüp yönetebilir.

Form Yetkilisi son aşamada formda değişiklik veya ilave yapabilir mi?

Evet. Örnek olarak ek bütçe talebinde form yetkilisinin tanımlanan bütçe kodunu yazıp talep eden kişiye otomatik olarak mail ile göndermesi gayet kullanışlıdır. 

 

Bizimle İletişime Geçin


İnosoft olarak, bizim önceliğimiz iş ortaklarımızın başarısıdır.

İnsan Kaynakları sürecinizi optimize etmek ve işletmenizi daha verimli hale getirmek için 0216 640 00 35 numaralı telefondan bizimle iletişime geçerek bilgi alabilir, aşağıdaki butona tıklayarak demo talebi için form doldurabilirsiniz.

Size en uygun çözümü birlikte bulmak için bekliyoruz.